Follow me.... I'm your sorrow in your dream
 
ИндексMystic moonТърсенеРегистрирайте сеВход

Share | 
 

Честит Никулден!

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
phibi
ерцхерцогиня Сияние
ерцхерцогиня Сияние
phibi

Аз съм : Female
От Запад : Cancer на Изток : Dragon
Драгоценни камъчета оставих : 949
Събраха се години : 35
След първия дъх на : 17.07.1988
В този свят съм : себе си
По душа съм : река
Думите ми в злато са... : 717
Реверанси : 27
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

Честит Никулден! Vide
ПисанеЗаглавие: Честит Никулден!   Честит Никулден! Icon_minitimeСъб 6 Дек - 15:16:30

Честит Никулден! 1031
Никулден е православен празник на Свети Николай Мирликлийски - покровител на моряците, пътешествениците и банкерите. Празникът се отбелязва на 6-ти декември.
Св. Никола е роден в гр. Патара. Според преданията той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и той омъжва трите си дъщери. На него се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии. Умира през 342 г. в гр. Мир. През 1099 г. мощите на св. Никола са пренесени в гр. Бари - Италия, където се намират и сега. В православната вяра на българите светецът Николай, чието име означава "Побеждаващ", се почита като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света, нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят - рибите и водните демони. На този ден задължително на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи (най-често това е шаран).
Св. Никола, чието име означава Победител, е покровител на водите и пази хората от наводнение и удавяне. Той властва над моретата, реките, езерата и над целия подводен свят – рибите, самовилите и демоните.
В народните представи той е крилат момък с голяма физическа сила, летящ над моретата и закрилящ моряците и рибарите. Другаде пък го изобразяват като старец с дълга бяла брада.
Вярва се също така, че св. Никола е патрон на търговците, а освен това помага на младите хора да се оженят.
Преданията разказват, че св. Никола спасил една лодка, с която пътувал за Божи гроб, от потъване според една легенда с молитва, а според друга - като запушил дупката й с шаран.
На Никулден се приготвя риба с люспи, най-вече шаран, защото той е слуга на светеца. Люспите се почистват внимателно така, че да не падат на земята. Ако все пак някоя люспа падне, тя не бива да се настъпва, защото това действие носи нещастие на тои, който го направи. Костите на рибата се събират и изгарят, като на Гергьовденско агне, закопават сев земята или се пускат в река или море.

Имен ден празнуват всички, чиито имена са производни или близки до името Николай - Никола, Нейчо, Николина, Николета, Нина и др.

Източници: [You must be registered and logged in to see this link.] bgkulinar.net


Честито на всички празнуващи! Здраве, любов, мир, сигурно пристанице и попътен вятър в пътуването ви, накъдето и да е то!
Върнете се в началото Go down
http://hardtoforgetandimpossibl.hit.bg/index.html
meteor
маркграф 7 бала вълнение
маркграф 7 бала вълнение


Аз съм : Male
От Запад : Capricorn на Изток : Dog
Драгоценни камъчета оставих : 39
Събраха се години : 41
След първия дъх на : 22.12.1982
Думите ми в злато са... : 19
Реверанси : 7
Довя ме вятърът тук на : 01.07.2007

Честит Никулден! Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Никулден!   Честит Никулден! Icon_minitimeСъб 6 Дек - 16:09:47

Честит празник първо на всички моряци и на всички мои съграждани с празника на Бургас. Попътен вятър и нека свети Николай е винаги с вас.
Върнете се в началото Go down
skyblueirina
МаркизатА- златен минзухар
МаркизатА- златен минзухар
skyblueirina

Аз съм : Female
Драгоценни камъчета оставих : 6344
В този свят съм : Маркизата
По душа съм : пазителка на тайни
Думите ми в злато са... : 6415
Реверанси : 149
Довя ме вятърът тук на : 21.08.2008

Честит Никулден! Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Никулден!   Честит Никулден! Icon_minitimeСъб 6 Дек - 16:16:15

да, колко сте прав- честит празник и попътен вятър и спокойни води- Маркграфе !!!!!!
Върнете се в началото Go down
http://skyirina.blogspot.com
Тя
дух свети
дух свети
Тя

Аз съм : Female
Драгоценни камъчета оставих : 2099
В този свят съм : светулка
По душа съм : череша
Думите ми в злато са... : 932
Реверанси : 55
Довя ме вятърът тук на : 06.08.2007

Честит Никулден! Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Никулден!   Честит Никулден! Icon_minitimeСъб 6 Дек - 16:41:06

meteor написа:
Честит празник първо на всички моряци и на всички мои съграждани с празника на Бургас. Попътен вятър и нека свети Николай е винаги с вас.

Чувствам се поздравена 4RD
А на Вас - два пъти честито, маркграфе!
Върнете се в началото Go down
http://caribiana.blogspot.com/
Sponsored content




Честит Никулден! Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честит Никулден!   Честит Никулден! Icon_minitime

Върнете се в началото Go down

Честит Никулден!

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Code Name: Lilith :: Архххиввв-