Follow me.... I'm your sorrow in your dream
 
ИндексMystic moonТърсенеРегистрирайте сеВход

Share | 
 

Честита Баба Марта

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

Честита Баба Марта Vide
ПисанеЗаглавие: Честита Баба Марта   Честита Баба Марта Icon_minitimeНед 1 Мар - 9:26:32

Баба Марта :spi spi: Честита Баба Марта 650269930

По стар български обичай на първи март посрещаме символично пролетта и Баба Марта.

Баба Марта на първи март спохожда хората и посевите, облечена в червен сукман, забрадена с червена забрадка, обута в червени вълнени чорапи.

Бялата вълна в мартеницата предвещава дълъг живот, а червената здраве и сила. Това е обяснимо, защото носенето на мартеницата е в края на зимния сезон, когато жизнените сили са на изчерпване.

Стопанката връзва мартеничките на всички в дома и благославя: "Да има здраве по хора и добитък, да раждат овошките, да бягат змии и гущери от хората, да има сполука в добитъка..."

Според народния обичай мартениците се носят дотогава, докато не се види лястовичка или щъркел, докато не се види цъфнала овошка. Тогава всеки сваля своята мартеница и я закача на дърво или храст - на цъфнала слива, ябълка, праскова или пък на трендафил, та да са бели, червени, хубави и здрави хората.

Ето и приказката за Баба Марта:


Живяла Марта със своите братя далеч в планината. Те носели едно име - Сечко. Само че единият наричали Малък Сечко, а другият - Голям Сечко. От високата планина те виждали и чували всичко, каквото става по земята. Усмихвала ли се Марта, погалвала и гадинки, и тревички. Стопляла с благата си усмивка, блестяло слънцето, прелитали весело птичките.
Веднъж една млада пъргава невеста подкарала овчиците си в планината, когато топлото слънчице огряло, птичките се обадили, та из тревица стоката си да попасе.
- Не извеждай, булка, ваклушите на паша, рано е! Скоро Сечко си отиде - думал й свекърът.
Преживял е много той и мъдро може да поучи. По слънцето познавал старецът кога ветрове ще завеят, по месецът разбирал кога дъжд ще завали, кога град ще бие, кога зла зима ще вилнее.
- Кърпикожусите цъфтят сега, снахо - топло й напомнил старецът. - Това е цвете лъжовно, не прецъфти ли, не му вярвай, кожухчето не сваляй!
- Е, тейко, какво ще ми стори Марта? Тя е жена и зло на жена не може да направи - казала снахата и подбрала овцете и козите нагоре към планината.
Дочула Марта тези думи и тежка мъка й домъчняла. Нищо че е жена, и тя може да покори слънцето като братята си, и тя има сила бури и хали да посее, и тя знае кога слънчев благодат да прати. Какво от това, че жена й думат!
Не минало много. Тъмни облаци надвиснали над планината. Ветрове безмилостно забрулили напъпилата гора, леден сняг зашибал, захванала люта зима. Сковала се земята, замлъкнали птиците, секнал ромонът на ручея.
Младата овчарка така и не се върнала вече. Тя останала вкаменена заедно с овчиците горе в планината.
Така останал обичаят да се правят мартеници от червена и бяла вълна, за да радостна Баба Марта и да носи само добрини на хората.


Последната промяна е направена от Gentiana на Вто 3 Мар - 3:37:01; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

Честита Баба Марта Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честита Баба Марта   Честита Баба Марта Icon_minitimeНед 1 Мар - 9:29:54

Мартеницата - мощен магически талисман


От векове на хората е известно, че енергийното поле на Земята през месец март е силно, защото: природните сили се събуждат, настъпва пролетното равноденствие и същевременно започва следващият зодиакален цикъл. Хората от древността се мъчат да умилостивят природата и създават свои талисмани. Такава е и мартеницата по нашите земи.

С настъпването на месец март, всички българи започваме да търсим мартенци, които да подарим на нашите близки с пожелание за здраве, щастие и късмет.
По сергийте, магазините и книжарниците вече има много различни видове мартеници, някои от които нямат нищо общо с традиционната. Срещат се под формата на пръстени, значки и други подобни, които нямат магическата сила на обредната магия.

Традиционната мартеница е била плетена от два основни цвята - червен и бял, като по време на изработването й бабата, която я правела я наричала за здраве, късмет и защита от злото. Именно това наричане (баене) било същността на мартеницата, то я превръщало в мощен магически талисман, кодиран за определената цел.
Корените на мартеницата са от магическите ритуали на прабългарите за пробуждане на пролетните природни сили.

Честита Баба Марта!

Да сте здрави и силни, да сте бели и червени, да сте весели всеки ден!
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/
skyblueirina
МаркизатА- златен минзухар
МаркизатА- златен минзухар
skyblueirina

Аз съм : Female
Драгоценни камъчета оставих : 6344
В този свят съм : Маркизата
По душа съм : пазителка на тайни
Думите ми в злато са... : 6415
Реверанси : 149
Довя ме вятърът тук на : 21.08.2008

Честита Баба Марта Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честита Баба Марта   Честита Баба Марта Icon_minitimeНед 1 Мар - 10:47:06

Честитиа Баба Марта!!! С пожелание за скорощна Пролет навън и в сърцата ни Честита Баба Марта 650269930
Върнете се в началото Go down
http://skyirina.blogspot.com
phibi
ерцхерцогиня Сияние
ерцхерцогиня Сияние
phibi

Аз съм : Female
От Запад : Cancer на Изток : Dragon
Драгоценни камъчета оставих : 949
Събраха се години : 35
След първия дъх на : 17.07.1988
В този свят съм : себе си
По душа съм : река
Думите ми в злато са... : 717
Реверанси : 27
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

Честита Баба Марта Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честита Баба Марта   Честита Баба Марта Icon_minitimeНед 1 Мар - 16:54:31

Честита Баба Марта 1171987743pics_228
Върнете се в началото Go down
http://hardtoforgetandimpossibl.hit.bg/index.html
mari_et
контеса Средиземноморски бриз
контеса Средиземноморски бриз
mari_et

Драгоценни камъчета оставих : 784
Думите ми в злато са... : 232
Реверанси : 8
Довя ме вятърът тук на : 19.11.2008

Честита Баба Марта Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честита Баба Марта   Честита Баба Марта Icon_minitimeНед 1 Мар - 20:20:31

love iris 111 За всички......
Върнете се в началото Go down
Тя
дух свети
дух свети
Тя

Аз съм : Female
Драгоценни камъчета оставих : 2099
В този свят съм : светулка
По душа съм : череша
Думите ми в злато са... : 932
Реверанси : 55
Довя ме вятърът тук на : 06.08.2007

Честита Баба Марта Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честита Баба Марта   Честита Баба Марта Icon_minitimeПон 2 Мар - 13:24:44

Честита Баба Марта 1204313049_baba

ЧЕСТИТА БАБА МАРТА НА ВСИЧКИ В КРАЛСТВОТО!

[You must be registered and logged in to see this link.]
Върнете се в началото Go down
http://caribiana.blogspot.com/
Sponsored content




Честита Баба Марта Vide
ПисанеЗаглавие: Re: Честита Баба Марта   Честита Баба Марта Icon_minitime

Върнете се в началото Go down

Честита Баба Марта

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Code Name: Lilith :: Архххиввв-