Follow me.... I'm your sorrow in your dream
 
ИндексMystic moonТърсенеРегистрирайте сеВход

Share | 
 

расна ... порас(Т)на :)

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

расна ... порас(Т)на :) Vide
ПисанеЗаглавие: расна ... порас(Т)на :)   расна ... порас(Т)на :) Icon_minitimeСъб 8 Авг - 13:16:57

една думичка, която и аз много пъти съм се колебала как да напиша, при положение, че вътрешното ми усещане шепне, че се пише без Т, а разумът казва - ама не ...би трябвало да има Т
та в следния откъс от статия най-после виждам правилния отговор на тези граматически терзания и мисля, че и за вас ще е полезно да го прочетете расна ... порас(Т)на :) 650269930

Цитат :
И така, според моето лично статистическо проучване, най-често срещаната, неправилно написана дума, която оглавява класацията до този момент, е РАСНА, както и нейните производни: ИЗРАСНА, ПОРАСНА, ОТРАСНА, СРАСНА и т.н.

Както виждате, в думата РАСНА между съгласните С и Н, не съм вмъкнала Т, въпреки че някои от вас биха поспорили с мен, и то с право, че според добре познатите ни граматически правила, е нужно да направим проверка със сродни думи. Така че съвсем логично е в този случай да използваме за тази цел глаголът РАСТА. В него фигурира буквата Т, от което се предполага, че тя трябва да се напише между посочените съгласни.

Напълно съм съгласна с подобни разсъждения и вие щяхте да имате пълното право да изтъкнете това основание, за да ме опровергаете, ако обаче специално за думата РАСНА и производните й, преди доста години, не е била въведена правописна реформа, която е имала за цел да опрости правописа й, доближавайки го до устната реч, и затова официално е било прието буквата Т да отпадне при писане.

Тук се налага да се отбележи, че тази правописна реформа не е засегнала глаголите от несвършен вид, при които не бива да се изпуска буквата Т (просто защото тя не изпада при произнасяне), а такива са: ИЗРАСТВАМ, ДОРАСТВАМ, НАДРАСТВАМ, ЗАРАСТВАМ и т.н.

В производните глаголи от свършен вид обаче не бива да се възстановява Т и затова правилно е да се напише: ИЗРАСНА, ДОРАСНА, ВРАСНА, НАДРАСНА и т.н.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/

расна ... порас(Т)на :)

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Code Name: Lilith :: Речник по стихознание и не само-