Follow me.... I'm your sorrow in your dream
 
ИндексMystic moonТърсенеРегистрирайте сеВход

Share | 
 

Запетая пред съюза “и”

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

Запетая пред съюза “и” Vide
ПисанеЗаглавие: Запетая пред съюза “и”   Запетая пред съюза “и” Icon_minitimeСря 24 Авг - 7:29:09

Възможно е тази статия да разколебае някои от представите ви за българската пунктуация – например, че пред съюза и не се поставя запетая. Има обаче една група случаи, в които запетаята пред и е задължителна, и други, в които запетаята просто се оказва пред и по различни причини. Ще се опитам да ги представя систематизирано и да ги подкрепя с примери, за да са полезни в практиката ви.

1. Случаи, в които пред и не се пише запетая.
Ако се направи статистическо изследване, със сигурност ще се окаже, че много по-често пред и не трябва да се поставя този препинателен знак. Вероятно това кара мнозина да си мислят, че пред и поначало не се пише запетая.

Конструкциите са основно два типа:
а) Еднородни части, свързани с еднократно употребен съюз и.
Те могат да са подлози, определения, допълнения и т.н. – това няма никакво значение за пунктуацията. В първия пример съюзът и е употребен три пъти, но свързва различни еднородни части (приложения, допълнения, несъгласувани определения), затова пред него не се поставя запетая.
Сдружение “Български врати и прозорци” обединява вносителите, търговците и производителите на прозорци, стъклопакети и аксесоарите към тях.
Бедната информация може да роди догадки и предположения.

б) Прости изречения, свързани с еднократно употребен съюз и.
Вече ще се усмихвам повече и ще мисля по-малко.
Има моменти, когато си герой и когато се чувстваш като герой!

2. Случаи, в които пред и задължително се пише запетая.
Обърнете повече внимание на подточка в) – според мен в конструкциите от този тип запетаята се пропуска по-често.

а) Еднородни части, свързани с повторно употребен съюз и.
И ние, и вие искаме едно и също нещо – най-доброто за децата си.
Ще слагат шини на дъщеря ми, вероятно и горе, и долу, но ще стане ясно от панорамната снимка.

б) Прости изречения, свързани с повторно употребен съюз и.
И да искаш, и да не искаш, отиваш на лекар.

в) Пред сложния съюз и то, въвеждащ присъединена конструкция.
Присъединената конструкция може да бъде и изречение, както е във втория пример.
Продължих да отслабвам, и то без никакъв глад или диети.
Първата грешка е бързото намаляване на вноската, и то когато икономиката ни беше в растеж.

3. Случаи, в които пред и може да се окаже запетая.
Макар и по-рядко, съюзът и просто се озовава след запетая, с която той няма нищо общо. Пунктуационните правила не му дават право да я обезсили, затова е редно препинателният знак да се поставя.

а) Запетаята пред и означава края на предшестващо подчинено изречение.
Таниновите вина придобиват неприятен метален вкус, когато се комбинират с риба, и принципно сервирането на червено вино към риба не се препоръчва.

В подобни конструкции запетаята, която затваря подчиненото изречение, обикновено се пропуска. Според правилата обаче трябва да я има – те се съобразяват с границите на простите изречения, които изграждат сложното. В конкретния пример логиката е следната. Изречението е сложно смесено, състои се от две главни (в курсив) и едно подчинено, което се отнася към първото главно [1]. Подчиненото изречение се огражда със запетаи от двете страни и по този начин йерархията на простите изречения става по-отчетлива (поне за филолозите wink.

б) Запетаята пред и означава края на предшестваща обособена част.
Изведнъж видя до сградата Вики, пребледняла като платно, и се спусна към нея.
След приключване на съдебното заседание и в тридневен срок след това съдебният секретар да изготвя книжата по делата, насрочени за ново съдебно заседание, и в същия срок да ги предава срещу подпис на съдебния деловодител заедно със самите дела.

в) Пред и е употребена вметната част, която се огражда със запетаи.
Вметнати са тези части, които са странични по отношение на основното съдържание на изречението, например: разбира се, изглежда, така да се каже, да речем, от една страна, от друга страна.

Нищо подобно не се случи, разбира се, и “проектът” просто изчезна от публичното пространство.
Може ли да е насочена към потребители от Германия, да речем, и дали има проблем, ако не разполагаш с твой личен сайт?

г) Пред и е употребено обръщение, което се огражда със запетаи.
Бай Иване, и какво толкова е станало в Пловдив досега, за да си мълчим, а?
Браво, Мише, и на мене много ми хареса!

В схематичен вид това са основните типове конструкции със съюза и. Разбира се, те не могат да обхванат в пълнота многообразната му употреба в речта. Ако нещо в обясненията ми е останало неясно, не се притеснявайте да попитате.

–––––––––––
[1] Строго погледнато, само първото просто изречение е главно по отношение на второто, а третото просто изречение по ранг е равно на първото, но няма как да е главно, защото няма подчинено към него.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/

Запетая пред съюза “и”

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Code Name: Lilith :: Речник по стихознание и не само-